Міжнародна конференція “Оптимізація меж та поліпшення функціонування Карпатського біосферного заповідника”

Звіт про роботу конференції        Резолюція

Стаття "Висока оцінка експертів ЮНЕСКО"

 

МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ З ПРОБЛЕМ РОЗВИТКУ КАРПАТСЬКОГО БІОСФЕРНОГО ЗАПОВІДНИКА

 Міжнародна конференція “Оптимізація меж та поліпшення функціонування Карпатського біосферного заповідника” проведена 10 – 12 травня 2004 року в м. Рахів Закарпатської області. за ініціативи та фінансової підтримки Програми ЮНЕСКО “Людина і біосфера”. Безпосередніми її організаторами виступили: Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, адміністрація Карпатського біосферного заповідника, Національна комісія України у справах ЮНЕСКО та Національний комітет України з програми ЮНЕСКО “Людина і біосфера”.

В роботі конференції взяли участь: експерт Секретаріату ЮНЕСКО Джейн Робертсон Вернес, експерт з Програми ЮНЕСКО “Людина і біосфера” Джулієт Фол (Швейцарія), співробітниця посольства США в Україні Мішель Ван Райн Дастін, представники румунської частини проекту організації українсько-румунського біосферного заповідника у Мармароських горах Філіп Мойсей, Васіле Куреляк та Степан Бучута, відповідальний секретар Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Олександр Мазниченко, начальник відділу Державної служби заповідної справи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України Григорій Парчук, відповідальні працівники Державного комітету лісового господарства України, керівники державних адміністрацій та місцевих рад, лісогосподарських підприємств, що розміщені в зоні діяльності біосферного заповідника, керівники та провідні спеціалісти науково-дослідних установ та вищих навчальних закладів України, співробітники Карпатського біосферного заповідника та інших установ природно-заповідного фонду Карпатського регіону, представники громадських організацій та засобів масової інформації (всього понад 60 осіб).

10 травня 2004 р. учасники конференції ознайомилися з природними цінностями та діяльністю Карпатського біосферного заповідника, його співпрацею з місцевими органами влади та населенням. Було проведено екскурсію по Долині нарцисів, відвідано екологічну стежку Кузій-Свидовецького масиву “До Соколиного берда”, а також інформаційний центр “Центр Європи”. В ході цих екскурсій, а також в процесі презентації інформаційного центру створеного на базі Музею екології гір та історії природокористування Карпат, проілюстровано практику роботи Карпатського біосферного заповідника з питань матеріально-технічного забезпечення демонстраційних проектів, екологічної освіти, тренінгів та моніторингу.

11 та 12 травня проведено пленарні засідання конференції, на яких розглянуто роль Карпатського біосферного заповідника в системі охорони природи та сталого розвитку Карпатського регіону, проблеми оптимізації його меж та активізації діяльності Карпатського біосферного заповідника, нові підходи щодо сталого природокористування та участь громадськості в управлінні Карпатським біосферним заповідником.

З вітаннями до учасників конференції звернулись заступник голови Закарпатської обласної державної адміністрації В.І. Гулянич, голова Рахівської районної державної адміністрації Ю.Ю. Кабаль, експерт секретаріату ЮНЕСКО Джейн Робертсон Вернес, відповідальний секретар Національної комісії України в справах ЮНЕСКО О.Б. Мазниченко, член Національного комітету України з програма МАБ ЮНЕСКО, директор Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного Національної Академії Наук України Я.П. Дідух, співробітниця посольства США в Україні Мішель Ван Райн Дастін та інші.

На конференції проголошено доповіді: “Досвід роботи біосферних заповідників ЮНЕСКО та бачення шляхів розвитку Карпатського біосферного заповідника” (Джейн Робертсон Вернес, Джулієт Фол – експерти ЮНЕСКО), “Розвиток біосферних заповідників України в контексті Севільської стратегії” (Г.В. Парчук – начальник відділу Державної служби заповідної справи України), “Стан і перспективи розвитку в Україні мережі біосферних заповідників” (Я.П. Дідух – член Національного комітету України з програми МАБ ЮНЕСКО), “Шляхи вдосконалення лісогосподарської діяльності у зоні розташування Карпатського біосферного заповідника” (В.П. Кічура – заступник начальника Закарпатського обласного управління лісового господарства), “Реалізація Карпатським біосферним заповідником трьох його функцій: збереження біорізноманіття, сталого розвитку та логістичної функції” (Ф.Д. Гамор – директор Карпатського біосферного заповідника), “Досвід співпраці органів місцевого самоврядування та адміністрації Карпатського біосферного заповідника у розв’язанні соціально-економічних проблем місцевих громад” (М.М. Беркела – голова Рахівської районної ради), “Роль та перспективи Карпатського біосферного заповідника в екомережі Карпат” (С.М. Стойко – професор, Ю.В. Зінько – доцент Львівського національного університету), “Значення Карпатського біосферного заповідника для лісознавчих досліджень та моніторингу” (В.І. Парпан – професор, директор Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва), “Далека та близька перспективи розширення території Карпатського біосферного заповідника” (В.Ф. Покиньчереда – старший науковий співробітник Карпатського біосферного заповідника), “Роль Карпатського біосферного заповідника для розвитку екотуризму” (Н.В. Шабан – заступник начальника управління туризму Закарпатської обласної державної адміністрації), “Перспектива створення транскордонного українсько-румунського біосферного заповідника” (Т.Л. Андрієнко – професор, Інститут ботаніки Національної Академії Наук України, Філіп Мойсей – голова екологічного союзу Мароморощини, Румунія), “Про перспективний план дій Карпатського біосферного заповідника” (Д.Д. Сухарюк – заступник директора Карпатського біосферного заповідника), “Стан та перспективи розвитку традиційної сільськогосподарської діяльності на території Карпатського біосферного заповідника” (Д.М. Ігнатюк – начальник відділу сільського господарства Рахівської районної державної адміністрації) та інші.

На конференції відбулась жвава дискусія щодо вдосконалення діяльності та розширення території Карпатського біосферного заповідника та прийнято резолюцію.

   Ф.Д. Гамор