У Діловому відбулася презентація екоосвітнього центру КБЗ

Рахівщина має багато унікальних природних, туристично-рекреаційних об’єктів, визначних як для України, так і закордоння. Один із них – географічний центр Європи, яким вважається територія Карпатського біосферного заповідника (КБЗ). Тут його адміністрація 5 червня, у Всесвітній день охорони навколишнього середовища, офіційно відкрила екологоосвітній центр, який має стати одним з найважливіших об’єктів для екологоосвітньої діяльності серед широкого кола туристів, інших відвідувачів Рахівщини, нашого краю. На цей захід того дня зібралися керівники області й району, представники територіальних громад, з якими співпрацює заповідник, різних природоохоронних і екологоосвітніх організацій, науковці з різних вузів та науково-дослідних установ, делегацій з Німеччини, Чехії, Словаччини, Угорщини, Румунії, з якими КБЗ підтримує тісні взаємо­зв’язки.

Відкрив захід директор Карпатського біосферного заповідника, доктор біологічних наук, професор Федір Гамор.

Він подякував усім, хто долучився до побудови об’єкта, у різні роки сприяв його спорудженню, фінансуванню, адже він зводився за зароблені заповідником кошти, а на завершальній стадії – за фінансової допомоги чеських друзів з краю Височина. Почесні відзнаки заповідника за цю участь директор вручив колишнім: головному архітектору району Михайлові Кравчуку та його дружині Орисі, теж архітектору, які проектували екоцентр, виконробу Дмитрові Веклюку, висловив подяку колишнім головам ра­йонних держадміністрації й ради Михайлові Даскалюку і Миколі Беркелі, народному депутату ВР України двох скликань Оресту Климпушу, художнику-оформлювачу Михайлові Понціру та деяким іншим учасникам урочистості. За значний вклад у розвиток Карпатського біосферного заповідника, створення йому позитивного іміджу в Україні та закордоном почесні відзнаки Ф.Гамор також вручив депутату румунського парламенту Степану Бучуті та редактору Закарпатської телерадіокомпанії Людмилі Бокій.

На святі виступили голова обласної ради Михайло Кічковський, заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Володимир Закурений, начальник Держслужби заповідної справи Мінприроди України Петро Гриник, член румунського парламенту, голова Союзу українців Румунії Степан Бучута. Вони наголошували на важливості завдань з охорони природи на сучасному етапі і в майбутньому на державному й міжнародному рівнях, визначали позитивну роль і доробок в цьому колективу КБЗ. Багато теплих слів адресувалося керівництву установи, окремим працівникам.

Потім М. Кічковський, І. Сурмачевський, П. Гриник, Д. Андріюк та Ф. Гамор урочисто перерізали стрічку новобудови. Вони та всі інші учасники заходу оглянули експозиції екоосвітнього центру, окремі з них залишили записи у книзі почесних гостей та відвідувачів.

У двоповерховому музеї в гуцульському стилі відвідувачі можуть подивитися науково-популярний фільм про Карпати, придбати інформаційні буклети. Там вони знайдуть багато необхідної інформації про Європу, як континент, його та центрів Європи географічні координати, дискусійні матеріали щодо останніх відомостей, дані про усі 49 країн, Раду Європи, Євросоюзу, НАТО, ОБСЄ, природоохоронні структури тощо. Багато тут матеріалів про Україну, Закарпаття та Рахівщину.

Василь БОЙЧУК.