Номінація
“Букові праліси Карпат” подана на розгляд
центру Всесвітньої природної спадщини
ЮНЕСКО
Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, Національна комісія України у справах ЮНЕСКО, Міністерство охорони довкілля Словаччини та Національний комітет Словаччини у справах ЮНЕСКО направили до центру Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО українсько-словацьку номінацію “Букові праліси Карпат”, яка підготовлена науковими колективами українського Карпатського біосферного заповідника (керівник професор Федір Гамор) та словацького Зволенського технічного університету (керівник професор Іван Волощук та доцент Вільям Піхлер).
Загальна площа українсько-словацької номінації складає біля 60 тис. га. До словацької частини входять ділянки пралісів Гавешова, Вігорлат та Стужиця площею 1208 га (з них 986,2 га – ядрова зона та 221,8 га – буферна зона). До складу української частини включено об’єкти Карпатського біосферного заповідника (праліси Угольсько-Широколужанського масиву, Чорногори, Свидовця, Марамороських гір та Кузій-Трибушанські ділянки) площею 52111,8 га (в т.ч. 12625,8 га ядрової зони та 39486 га буферної зони) та Ужанського національного природного парку (масив Стужиця площею 2532 га ядрової зони та 3615 га буферної зони).
На думку багатьох міжнародних експертів українсько-словацька номінація “Букові праліси Карпат” має великі шанси потрапити до переліку об’єктів Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО. Більше того, праліси Карпат чи не єдиний природний об’єкт України, що реально відповідає критеріям, що визначені для претендентів Конвенцією “Про охорону Всесвітньої культурної та природної спадщини”
Федір Гамор