Зустріч керівників та координаторів біосферних резерватів ЮНЕСКО  “EuroМАB-2005”

         25-30 жовтня 2005 року у столиці Австрії – Відні відбулася чергова зустріч керівників та координаторів біосферних резерватів ЮНЕСКО. Форум організований секретаріатом ЮНЕСКО, Австрійською комісією у справах ЮНЕСКО, Національним комітетом МАБ ЮНЕСКО Австрії, Федеральним міністерством охорони довкілля, збереження природи та ядерної безпеки Німеччини, департаментом при  Міністерстві сільського і лісового господарства, охорони довкілля та водного менеджменту у федеральних округах Відня та Нижньої Австрії і адміністрацією біосферного резервату “Вінервальд”.

         В роботі зустрічі взяли участь біля 130 чоловік із 26 країн Європи, США і Канади. Україну на зустрічі представляли заступник голови Національного комітету МАБ ЮНЕСКО в Україні Павло Чірінко, директор Карпатського біосферного заповідника Федір Гамор, директор біосферного заповідника “Асканія Нова” Віктор Гавриленко, старший науковий співробітник Дунайського біосферного заповідника Михайло Жмуд та провідний спеціаліст Карпатського біосферного заповідника Вікторія Столпнік.

         На пленарних сесіях та засіданнях 9 секцій обговорено найактуальніші проблеми втілення у життя концепції біосферних резерватів, нові підходи щодо організації їх роботи як модельних територій для сталого розвитку. Зокрема, у програмній доповіді секретаріату ЮНЕСКО з якою виступила Джейн Робертсон, детально проаналізовано успіхи і проблеми в діяльності біосферних резерватів,  окреслено нові завдання, які необхідно вирішувати у світлі Севільської стратегії для біосферних резерватів ЮНЕСКО. У численних доповідях розкривались також проблеми збереження біологічного та ландшафтного різноманіття, організація охорони особливо цінних природних об’єктів, активізація роботи з громадськістю, розвитку біосферних резерватів як навчальних полігонів для сталого розвитку, вдосконалення їх економічної діяльності тощо. У жвавій дискусії, яка проходила на пленарних засіданнях представники різних країн висловлювали чимало пропозицій щодо підвищення ефективності  діяльності біосферних резерватів в залежності від специфіки регіонів, рівня соціально-економічного розвитку тієї чи іншої країни. Зокрема, директор Карпатського біосферного заповідника, Ф.Д. Гамор порушив питання імплементації положень Севільської стратегії ЮНЕСКО в національне законодавство країн – членів ЮНЕСКО, запропонував Секретаріату ЮНЕСКО здійснити видання методичної літератури для біосферних резерватів та забезпечити синхронний переклад на міжнародних зустрічах на офіційних мовах ООН, в тому числі на російську.

         На одній із секцій Гамор Ф.Д. виступив також з доповіддю “Досвід Карпатського біосферного заповідника у втілення Севільської стратегії в Україні”.

Для учасників зустрічі мер Відня влаштував великий прийом, на якому Ф.Д. Гамор  вручив керівникам мерії фотоальбом “Зачаровані Карпати” та книгу “Місто в географічному центрі Європи”.

         На етнічній вечірці, яка стала важливим елементом зустрічі, українська делегація влаштувала виставку друкованої та сувенірної  продукції в центрі якої майорів український прапор. А народна пісня “Розпрягайте хлопці коні”, яка була виконана під час презентації України членами нашої делегації викликала у залі шквал аплодисментів. Чимало повчального із досвіду роботи біосферних резерватів Австрії отримали учасники зустрічі під час екскурсії до біосферного резервату “Віденський ліс” та знайомства з господарствами, що розташовані в зоні його діяльності.

Федір Гамор

 

 Учасники зустрічі на екскурсії в біосферному резерваті “Віденський ліс”

Українська делегація на зустрічі з керівниками мерії Відня