Цікаво знати

   Карпати – найкрасивіший край у світі

           В кінці 2010 року у Київському видавництві «Букер і Букер» на російській мові втретє перевидано дві унікальні науково-популярні книги колективу авторів Московського державного університету імені М.В. Ломоносова та інституту географії Російської академії наук «Всесвітня спадщина. 100 найбільш відомих місць на землі» та «Найкрасивіші місця світу». Перше видання цих красочно оформлених і цікаво написаних фоліантів вийшло у російському видавництві «Мир энциклопедий Аванта +» в 2007 році. Достатньо високий тираж цих видань (15 і 10 тисяч екземплярів) містить детальні і захоплюючі описи та кольорові фотоілюстрації найкрасивіших та найзнаменитіших місць на земній кулі.

Видання розраховане на широке коло читачів, і на думку авторів, послужить не тільки прекрасною розвагою для них, але й практичним посібником для подорожуючих.

Але для нас найцікавішим є той факт, що в обох книгах поміщено окремі статті про Українські Карпати та Карпатський біосферний заповідник, зокрема про гору Говерлу, Долину нарцисів, букові праліси Карпат, які є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, високогір’я Карпат тощо. Розміщення на сторінках книг матеріалів про Карпатські природні цінності наряду з такими земними феноменами як Афінський акрополь, єгипетські піраміди, гора Афон, Віфлеєм, Ватикан, Пізанська башта, Ніагарський водоспад, Фудзіяма та інші, додає їм особливої вагомості та світової важливості.

Цікаво також і те, що у Європі до найкрасивіших місць у світі віднесено лише п’ять об’єктів (Норвезькі Фіорди, найвища швейцарська вершина гора Юнгфрау – льодовикове царство у Центрі Європи, Балканська жемчужина – Плитвіцькі озера, італійське озеро Гарда та Українські Карпати).

Серед інших об’єктів описаних у цих монографіях привертає особливу увагу матеріал про американський національний парк Йосеміті, який вважається першим національним парком, який був створений у світі. Цей видатний природоохоронний об’єкт, який до речі мені також пощастило відвідати, цікавий не тільки тим, що охороняє гірські ландшафти Скелястих гір із всесвітньо відомими лісами із секвої, але й історією його створення. Йосеміті – це національний парк, красота якого перемогла золото. У середині ще дев’ятнадцятого століття, коли у США панувала золота лихоманка, на цій території виявили велике родовище золота «Маріпоса». Тому сюди задля збагачення, винищуючи ліси та пасовища, потягнулись тисячі золотошукачів. Тут будувались поселення, відкривались фабрики, створювались сади, появились потоки туристів та ажіотажне будівництво готелів. І мало хто задумувався, що при такій господарській активності від унікальної природи цієї місцевості скоро нічого не залишиться. І дуже цікаво, що першим хто забив тривогу, так це був підприємець, керівник золотодобувної компанії Фредерік Олмстед. Саме він, на збиток собі, домігся прийняття закону про створення в цьому місці в 1864 році національного парку на площі понад півмільйона гектарів. Видобування золота тут припинили і назавжди ця територія підлягає особливій охороні та служить для загального блага американському народові. У зв’язку з цим виникає риторичне питання: чи могли б у 21 столітті, у географічному центрі Європи, появитись підприємці-лісозаготівельники, які б домоглись прийняття закону про заборону вирубування лісів у Карпатах, завдяки власне яким цей край належить до найкрасивіших та найвідоміших районів на планеті Земля.

 

Федір Гамор, директор Карпатського біосферного заповідника, професор