Про родзинку Закарпаття - букові праліси - Європа дізнається із книг професора Федора Гамора

Нова книга відомого професора-природоохоронця Федора Гамора «Від української ініціативи – до транс'європейського об’єкта Всесвітньої природної спадщини» щойно побачила світ в ужгородському видавництві «ФОП Сабов А.М.». Про актуальність 300-сторінкового видання засвідчує уже той факт, що книгу видано за фінансової підтримки обласної ради (голова Михайло Рівіс) та облдержадміністрації (голова Ігор Бондаренко).

Це п’ята книга за три роки, у якій європейського визнання учений, доктор біологічних наук, професор, заслужений природоохоронець України, заступник директора Карпатського біосферного заповідника аргументовано та обширно інформує суспільство про досвід збереження унікальних українських природних і культурних цінностей, акцентуючи водночас на проблемах запровадження у Карпатському регіоні стратегії сталого розвитку.

У цьому ж свіжодруці ґрунтовно розглядаються актуальні питання з історії створення та менеджменту транснаціонального серійного об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи».

Висвітлюється багаторічний досвід європейської екологічної співпраці та погляди швейцарських, німецьких й українських експертів на проблеми збереження пралісів.

Привертається увага до міжнародних наукових форумів, які започаткували підготовку цієї номінації та розгортання європейського процесу збереження старовікових букових лісів.

Книга буде цікавою і для вітчизняних урядовців, оскільки в ній аналізується стан виконання актів Президента та уряду України з питань збереження букових пралісів як об’єкта спадщини та сталого розвитку й благоустрою гірських населених пунктів, що прилягають до них. Подаються основні міжнародні та українські нормативно-правові акти, які регламентують діяльність із збереження Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також деякі інші архівні матеріали.

Видання знайде вдячного читача і серед науковців, фахівців та активістів у сфері охорони довкілля, працівників органів влади та місцевого самоврядування регіону Українських Карпат й широкої громадськості.

Тут доречно нагадати, що об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи», створений за ініціативою автора цієї книги і завдяки його зусиллям серед 12 європейських країн, які входять до нього, українська частина займає біля 30 відсотків його площі.

По-друге, у книзі особливо наголошується, що Конвенція про охорону Всесвітньої культурної та природної спадщини ратифікована Україною й належить до чинних міжнародних договорів і відповідно до її статтей 5 та 27, а також згідно статті 9 Конституції України реалізація її положень є обов’язковою та пріоритетною до виконання.

Тому держави-сторони Конвенції зобов’язані забезпечити якомога ефективнішу охорону та популяризацію культурної і природної спадщини, реалізовувати просвітні та інформаційні програми, зміцнювати повагу і прихильність своїх народів до її збереження, широко інформувати громадськість про небезпеку, яка загрожує спадщині, а також про заходи, що вживаються на виконання вимог Конвенції. Принагідно зауважимо, що тут же опубліковано й інтерв'ю автора цих рядків із професором Ф. Гамором, яке вийшло на сторінках «Голосу України» навесні 2016 року.

Автор наголошує, що завдання із збереження та популяризації єдиного в Україні природного об’єкта Всесвітньої спадщини, визначені в указі Президента України від 21 листопада 2017 року «Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об’єктів природно-заповідного фонду» і детально прописані в спеціальному розпорядженні Кабміну від 21 листопада 2018 року № 892-р «Деякі питання збереження української частини природного об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи» і сталого розвитку прилеглих до нього територій».

Важливим є і той факт, що дещо раніше в нинішньому ж році Федір Гамор випустив у німецькому видавництві академічної книги «LAP LAMBERT Academic Publishing» англійською мовою монографію «Ancient and Primeval Beech Forests of the Carpathians and Other Region» («Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів»), у якій іноземні читачі теж зможуть ознайомитися із українськими ініціативами та досвідом природоохоронної діяльності.

Книги цього видавництва можна замовити в усьому світі, у найвідоміших міжнародних дистриб’ютерів та книжкових крамницях, зокрема в таких як: «Amazon», «Hachette», «Ozon», «Ebay», «AbeBooks»…. Вони також каталогізовані в електронному вигляді у Німецькій національній бібліотеці.

Отже, Європа більше й глибше знатиме і про праліси Карпат, і про саму Україну.

Василь НИТКА, Ужгород
4.10.2019 р.