Пройшло засідання Спільного менеджмент-комітету з управління об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини»

Відповідно до Спільної Декларації про наміри між Міністерством екології та природних ресурсів України, Федеральним Міністерством навколишнього середовища, охорони природи, будівництва та безпеки реакторів Федеративної Республіки Німеччини і Міністерством охорони навколишнього середовища Словацької Республіки щодо співпраці з охорони та управління спільним об’єктом Всесвітньої спадщини «Букові праліси Карпат (Словаччина та Україна) та давні букові ліси Німеччини (Німеччина)», яка схвалена Рішенням Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО 39 СОМ 7В.19 (Доха, 2014), 25-28 жовтня 2015 року у м. Сніна (Словаччина) пройшло засідання Спільного менеджмент-комітету з управління цим об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

В інтегрованій Системі менеджменту спільного об’єкта Всесвітньої спадщини «Букові праліси Карпат (Словаччина та Україна) та давні букові ліси Німеччини (Німеччина)» менеджмент-комітет повинен здійснювати координацію управління складовими частинами Об’єкта, сприяти та спрямовувати діяльність національних керівних комітетів та груп. В першу чергу ідеться про розробку і реалізацію спільних транснаціональних планів моніторингу, дослідницьких програм і проектів, навчання та підвищення кваліфікації фахівців, які забезпечують збереження та дослідження складових частин Об’єкта.

Важливим завданням менеджмент-комітету є також контроль за станом збереження та підготовка звітності перед Комітетом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО про стан транснаціональної серійної спадщини загалом.

До складу Спільного менеджмент-комітету входять представники Міністерств охорони довкілля країн-учасниць (а з Німеччини і міністерств Федеральних земель), відповідних природоохоронних установ та експерти. Його засідання проходять раз у рік, почергово в алфавітному порядку на території однієї з країн-учасниць.

Нагадаємо, що об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини» утворений рішенням Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО 25 червня 2011 року, шляхом розширення українсько-словацького об’єкта «Букові праліси Карпат» (утворений 28 червня 2007 року). До його складу входить 15 складових частин букових пралісів та давніх букових лісів, які репрезентують різні природно-кліматичні зони Європи, від Карпат до побережжя Балтійського моря на територіях України, Словаччини та Німеччини. Площа ядрової зони Об’єкта складає 33 669 гектарів (4 391 гектар в Німеччині та 29 278 гектарів в Словаччині та Україні). Навколо кожної частини Об’єкта утворена буферна зона загальною площею 62 402 гектара.

На засіданні менеджмент-комітету обговорено найактуальніші питання діяльності Об’єкта, зокрема хід виконання Рішень комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО щодо припинення суцільних рубок в пралісах його словацької частини. Детально проаналізовано результати експертного висновку моніторингової місії Міжнародного Союзу Охорони природи (IUCN) з цього приводу.

У доповідях радника Міністра охорони навколишнього середовища Словацької Республіки Яна Юлені, заступника директора Служби охорони природи Словацької Республіки Міхала Адамця та співробітника національного парку «Полоніни» Мар’яна Гіча, презентовано шляхи розв’язання проблем пов’язаних із збереженням словацьких кластерів Спадщини. Зокрема, проінформовано, що між міністерствами охорони природи та лісового господарства Словаччини з цього приводу підписано відповідний Меморандум, проводяться роботи з землевласниками та громадами щодо уточнення меж ядрової та буферної зон, ведеться активна роз'яснювальна робота тощо. Готовиться документ на словацькому державному рівні щодо підвищення природоохоронного статусу оремих частин Об’єкта, які знаходяться за межами національного природного парку «Полоніни» та охоронної ландшафтної області «Вігорлат». Все це дасть, на думку членів менеджмент-комітету, гарантію для збереження цілісності та недоторканості цього Об’єкта.

В ході засідання менеджмент-комітету гострою була дискусія щодо позиції Словаччини, Німеччини та України із розширення Спадщини, наступного порядку формування, функцій та фінансування Спільного менеджмент-комітету, порядку підготовки угоди про розширення Об’єкта всесвітньої спадщини, сучасний стан процесу номінації, зміна назви Спадщини тощо. Презентаційну доповідь з цього питання зробили керівник підрозділу австрійського федерального Міністерства сільського і лісового господарства, довкілля та водного менеджменту Вікторія Гаслер та директор австрійського екологічного інституту Ганс Кірхмаєр.

Для управління розширеним Об’єктом, до складу якого уже підготовлено номінаційні досьє ще із одинадцяти країн. Австрія, як країна яка зараз є координатором із розширення Об’єкта, запропонувала утворити Секретаріат, який має фінансуватись за рахунок країн-учасниць та змінити його назву із «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини» на «Праліси та давні букові ліси Європи».

Виступаючи з цього питання, заступник директора Карпатського біосферного заповідника, професор Федір Гамор зауважив, що Україна категорично не може погодитись із формулюванням назви Об’єкта без слова “Карпати», і що через відсутність в Україні механізмів виділення коштів на подібні цілі, створення координуючого Секретаріату на таких засадах буде проблематичним.

Така постановка питання підтримана представниками Федерального Міністерства навколишнього середовища, охорони природи, будівництва та безпеки реакторів Федеративної Республіки Німеччини Ганнесом Кнаппом та Анною Оксенбург й словацькою стороною. В результаті консенсусом погоджено назву розширеного Об’єкта в такому формулюванні «Букові праліси Карпат та давні букові ліси інших регіонів Європи». Таким чином, бренд Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО для букових пралісів Карпат, буде збережено.

Дуже важливо, що Бельгія та Австрія запропонували, по п’ять років кожна, забезпечити фінансування Координатора Об’єкта, а кожна країна-учасниця буде почергово забезпечувати проведення на її території засідання менеджмент-комітету.

В рамках засідання менеджмент-комітету проведено також консультації із керівництвом Служби охорони природи Словацької Республіки та координатором німецької керівної групи Об’єкта, керівником підрозділу Міністерства охорони довкілля Федеральної землі Гессен Карін Кайзер, щодо укладення двосторонніх угод про співпрацю між Карпатським біосферним заповідником та німецькими і словацькими природоохоронним установами.

Учасники засідання ознайомились із станом збереження букових пралісів на території національного парку «Полоніни», охоронної ландшафтної області «Вігорлат» та східнословацького військового лісництва.

Наступне, чергове засідання менеджмент-комітету відбудеться в 2016 році на території України.Федір Гамор,
заступник директора Карпатського біосферного заповідника, доктор біологічних наук,

професор, заслужений природоохоронець України