ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА В КАРПАТСЬКОМУ БІОСФЕРНОМУ ЗАПОВІДНИКУ ВІДЗНАЧИЛИ МІЖНАРОДНИМ «КРУГЛИМ СТОЛОМ»

5 червня 2015 року, у Всесвітній день охорони навколишнього середовища, в місті Рахів Карпатський біосферний заповідник разом із німецьким університетом сталого розвитку (м. Еберсвальде) та румунським природним парком «Гори Марамуреш» провели, за участі представників органів місцевого самоврядування, лісогосподарських підприємств, національних природних парків, що прилягають до українсько-румунського державного кордону, великої групи студентів із Німеччини, Великобританії, США, Пакистану, Бангладеш, Туреччини та інших країн, що навчаються в німецькому університеті сталого розвитку, міжнародний круглий стіл «Проблеми створення та функціонування транскордонних біосферних резерватів на прикладі проектованого українсько-румунського транскордонного біосферного резервату в Марамороських горах».

Відкриваючи засідання «круглого столу», доктор біологічних наук, професор, заслужений природоохоронець України, заступник директора Карпатського біосферного заповідника Федір Гамор наголосив, що відповідно до оприлюдненого цими днями звіту Фонду глобальних проблем, серед 10 найсерйозніших загроз людству, які можуть його спіткати уже найближчим часом, на першому місці можливих глобальних катастроф стоїть екологічний крах.

Тому для науковців, громадськості та органів влади на місцях надзвичайно важливим є зменшення ризику цих загроз, оскільки глобальні екологічні проблеми накопичуються якраз на місцях. Найбільш вразливими у цьому контексті є гірські території.

Вітаючи учасників зібрання, голова Рахівської районної ради Михайло Фірка відзначив важливу роль у цьому плані природоохоронних територій, поглиблення міжнародної співпраці та підвищення рівня екологічної культури та свідомості населення. За вагомий внесок у поглиблення українсько-німецького та українсько-румунського співробітництва в сфері охорони природи та пропаганді ідей сталого розвитку в Україні, професору та науковому співробітнику німецького університету сталого розвитку П’єру Ібішу та Ларсу Шмідту і науковому співробітнику румунського природного парку «Гори Марамуреш» Крістіні Поп він вручив почесні відзнаки Рахівської районної державної адміністрації та районої ради.

На «круглому столі» заслухано та обговорено доповіді: «Розробка та створення транскордонних біосферних заповідників: можливості та перешкоди» (професор П’єр Ібіш), «Історія, проблеми створення та соціально-економічне значення проектованого траскордонного біосферного резервату в Мармароських горах» (професор Федір Гамор), «Сучасний стан і проблеми створення біосферного резервату на базі природного парку «Гори Марамуреш» в Румунії» (науковий співробітник Крістіна Поп), «Співпраця щодо збереження природи через державні кордони: на прикладі Фінляндії» (професор Мартін Вельп), «Українсько-румунський транскордонний біосферний резерват у Марамороських горах – питання й відповіді» (Василь Покиньчереда та Юрій Беркела) тощо. Свої погляди на цю проблему висловили заступник директора національного природного парку «Верховинський» Дмитро Стефлюк та в. о. директора національного природного парку «Черемоський» Костянтин Танасс.

Багато ідей та важливих пропозицій висловили у своїх виступах студенти німецького університету сталого розвитку, які на протязі тижня вивчали на прикордонних територіях Карпатського біосферного заповідника та румунського природного парку «Гори Марамуреш» екологічні та соціально-економічні проблеми.

У цей день, за участі науковців Карпатського біосферного заповідника, пройшла також студентська наукова конференція. А з нагоди десятиріччя підписання угоди про співпрацю між німецьким університетом сталого розвитку (м. Еберсвальде) та Карпатським біосферним заповідником, в супроводі самодіяльного народного оркестру гуцульських інструментів Рахівського районного будинку культури, пройшов урочистий вечір інтернаціональної дружби.

Федір Гамор, доктор біологічних наук, професор, заслужений природоохоронець України, заступник директора Карпатського біосферного заповідника