Іноземні студенти проходили навчальну практику в Карпатському біосферному заповіднику

До найважливіших завдань Карпатського біосферного заповідника, крім збереження унікальних природних цінностей Карпат, досліджень та моніторингу за їх станом, належить еколого-освітня робота, формування у населення, особливо в молоді, екологічної культури та свідомості. Для цього тут створено Музей екології гір та історії природокористування у Карпатах, розгорнута мережа еколого-освітніх та інформаційно-туристичних центрів. А букові праліси Карпат, Долина нарцисів, географічний центр Європи, демонстраційне форелеве господарство разом із цими об’єктами стають справжніми навчальними лабораторіями для школярів та студентів із багатьох вищих навчальних закладів не тільки України, але й цілого ряду зарубіжних країн.

Так, цими днями, в черговий раз, на базі Карпатського біосферного заповідника, під керівництвом професорів П’єра Ібіша та Петера Гобсона, проходила навчальна практика студентів німецького університету сталого розвитку (м. Еберсвальде) та університетського коледжу із міста Рітл (Великобританія). До речі, у складі цьогорічної групи студентів та професорів (39 чоловік) були представники не тільки цих двох країн, але й США, Норвегії, Нігерії, Судану, Тайваню та Фінляндії. Програма ж проходження практики передбачала, крім екскурсій, ще й поглиблені студентські дослідження проблем збереження природних цінностей та сталого розвитку регіону розташування Карпатського біосферного заповідника.

У польових умовах студенти закладали пробні площі, збирали інформацію про місцеве біорізноманіття, стан старовікових лісів та загалом про екологічну ситуацію в цьому регіоні. Цьогоріч увага зосереджувалась також і на вивченні екологічної та соціально-економічної ситуації в селі Кваси, яке розташоване в зоні діяльності біосферного заповідника. Гостей, зокрема, цікавили питання туристично-рекреаційного розвитку та зайнятості населення. З цією метою вони відвідали Драгобрат, Буковель, санаторій «Гірська Тиса», інші об’єкти туристичної інфраструктури, спілкувались із активістами територіальної громади тощо. Крім того, вивчався досвід роботи адміністрації біосферного заповідника та його відділення у Кевелевому. В результаті проведених опитувань виявлено позитивне ставлення місцевого населення до його діяльності.

Підсумки студентських досліджень та їхні враження обговорено на семінарі та на вечорі інтернаціональної дружби за участі сільського активу, науковців біосферного заповідника та квасівського самодіяльного ансамблю народних інструментів.

На урочистостях практиканти із Тайваню та Судану вручили адміністрації Карпатського біосферного заповідника свої національні прапорці, чим поповнили їх колекцію, яка вже складає 17 країн, студенти яких проходили в останні роки навчальну практику на його базі. А представник німецького університету сталого розвитку передала із спеціально створеного для підтримки України студентського фонду фінансову допомогу Рахівській середній школі № 1. Крім того, виходець із Судану, буквально, що називається «на ходу» освоїв гру на гуцульській трембіті, а квасівський віртуоз класно зіграв на африканському там-тамі. І в такий спосіб ще раз закріплено знання не тільки про природні, але й про автентичні культурні цінності різних народів. Перед учасниками навчальної практики виступили голова села Кваси Василь Дімич та автор цих рядків. А допомагали освоювати знання іноземним студентам наукові співробітники біосферного заповідника Василь Покиньчереда, Микола Волощук та Мирослав Кабаль.

Але на цьому студентські практики в біосферному заповіднику тільки починаються. Незабаром сюди прибувають практиканти з українських навчальних закладів, зокрема, національного університету «Києво-Могилянська академія», Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка, Харківського та Ужгородського національних університетів, учасники Всеукраїнського екологічного табору «Ойкос» тощо.

Федір Гамор, професор, заслужений природоохоронець України