Розквітає Долина нарцисів

Цьогорічна надзвичайно тепла весна сприяє стрімкому розвитку рослинності. Долина нарцисів – одна з туристичних візитівок Закарпаття – готується приймати відвідувачів у травневі свята. Вже сьогодні, 28 квітня, спостерігається розпускання близько 70 відсотків квітів. Фахівці оцінюють, що вже у перших числах травня ми спостерігатимемо масове цвітіння нарцису вузьколистого (Narcissus angustifolius). Якщо в Закарпатті збережеться тепла суха погода, цвітіння може минутися дуже швидко і триватиме не повні 2  тижні. Тож, у першотравневі вихідні варто запланувати поїздку в один з найунікальніших куточків Закарпаття і помилуватися цвітінням диких нарцисів. Ніжно-біле кипіння квітів, що місцями утворюють суцільний килим, наповнює повітря п’янким солодкуватим ароматом і дарує гостям неймовірну естетичну насолоду.

Долина нарцисів знаходиться в околицях м. Хуст Закарпатської області і є масивом Карпатського біосферного заповідника. Її загальна площа складає лише 256,5 га, Нарцис вузьколистий поширений майже на всій площі масиву, але суцільні зарості займають в різні роки від 30 до 50 га., при цьому на 1 м2 спостерігається понад 50 квітучих особин. По полю нарцисові зарості розташовані окремими осередками.

Нарцис вузьколистий – це південно-європейський високогірний вид, поширений на висотах 1000–2000 метрів над рівнем моря в Альпах, на Балканах, у Південних Карпатах, Середземномор'ї. В Українських Карпатах зустрічається в гірських масивах  Свидовця та Мармарошів, переважно в субальпійькому та альпійському поясі. Єдиним світовим рівнинним осередком зростання високогірного нарцису вузьколистого виступає Долина нарцисів, що знаходиться в межах 180-200 м н.р.м. І це не єдина риса, що робить ділянку Закарпатської низовини унікальною і неймовірно цінною в науковому, природоохоронному та екологічному значеннях. Нарцис вузьколистий відповідно до свого статусу рідкісного виду занесений до «Червоної книги України». Лучні угруповання з його участю включені до „Зеленої книги України”. У межах заповідного урочища сформувались лучно-болотні комплекси, які є унікальними в Європейському масштабі. Тому Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Долині нарцисів» погоджено надання статусу Водно-болотного угіддя міжнародного значення.

Флора і фауна Долини нарцисів є дуже багатою і різноманітною. В її межах також охороняються 21 вид рослин та близько 15 видів тварин, які занесені до „Червоної книги України”.

На жаль, не бракує цьому унікальному куточку екологічних проблем. Порушення гідрологічного режиму і відновлення зволожених лук ми залишимо професіоналам науковцям та природоохоронцям. Чимало складностей приносять вразливим екосистемами Долини нарцисів власно туристичні відвідування. Серед них чи не найголовнішу позицію займають забруднення водотоків побутовими (туристичними) відходами, зривання та витоптування квітучих особин відвідувачами і місцевим населенням (у т.ч. для продажу туристам) та ін. Мало хто задумується над тим, що, з прагненням зробити гарне фото і похизуватися ним у соціальних мережах, люди проникають (а інколи навіть сідають і лягають) у заростях нарцисів. Пом’яті квіти після такої наруги не піднімаються і не відновлюються, більше того, це нерідко призводить до деформації цибулини і подальшої повної загибелі рослин.

Зривання квітів також вкрай негативно відображається на збереженні Долини нарцисів. Цикл розвитку від насінини до дорослої особини, здатної до цвітіння і плодоношення, складає 7 років!

В межах Долини нарцисів встановлений заповідний режим, про найважливіші моменти якого відвідувачів інформують знаки. Численні відвідування заповідної долини саме в такий важливий і водночас дуже вразливий час – період цвітіння – створюють значні проблеми охорони і збереження Долини нарцисів. Колектив цього найменшого масиву складається лише з кількох посадових осіб, яким фізично вкрай важко попереджувати порушення, проводити обслуговування туристів і слідкувати за порядком в масиві. Одним з непопулярних методів впливу на несвідомих відвідувачів є штрафування відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1030 від 7 листопада 2012 року «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного та рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)». До речі, розмір компенсації за незаконне добування або знищення нарцису вузьколистого сьогодні становить 49 грн. за одну особину. Однак, жодна грошова компенсація не зможе повернути рослину в природу, не створить півтора десятки насінин, що в середньому дає кожен квітучий нарцис, і не забезпечить стійкості екосистемі.

Набагато важливішим кроком, доступним для кожного, є дотримання нехитрих правил при відвідуванні.

Для милування цвітінням використовуйте оглядові майданчики

Крокуйте тільки маршрутом, не сходіть в поле

Не зривайте і не витоптуйте рослин

Не засмічуйте територію та меліоративні канали

Не купуйте букети диких нарцисів. У такий спосіб Ви сприятимете браконьєрству і станете співучасником знищення Долини нарцисів.

На період цвітіння адміністрацією посилено патрулювання території, а для надання екскурсійних послуг гостям заповідника організовано чергування працівників еколого-освітнього, наукового та рекреаційного підрозділів. Екскурсію можна замовити при вході в масив. Тут створений та успішно функціонує «Музей нарцису», відвідування якого входить до екскурсійної програми. До речі, вартість відвідування залишилась на рівні минулого року і складає для дорослих – 15 грн., для студентів і школярів відповідно 10 та 6 грн.

Шановні відвідувачі, ми раді Вас бачити і сподіваємось, перебування у Долині нарцисів залишить у Ваших серцях тільки позитивні враження. Допоможіть нам зберегти унікальний природний куточок України!

 Вікторія Бундзяк, начальник відділу пропаганди та екоосвіти