УКРАЇНСЬКІ ТА НІМЕЦЬКІ ЕКОЛОГИ ОБМІНЮЮТЬСЯ ДОСВІДОМ РОБОТИ

 

Відповідно до угоди між Урядами Федеративної Республіки Німеччини та України у сфері охорони навколишнього природного середовища та співпраці із реалізації національної програми розвитку національних природних парків в Україні на період 2012-2014 рр., цими днями на базі національних природних парків «Яворівський», «Карпатський», «Гуцульщина» та Карпатського біосферного заповідника проведено міжнародний семінар «Удосконалення управління установами природно-заповідного фонду Карпатського регіону: досвід України та Німеччини».

У рамках цього семінару 29-30 серпня ц. р. німецька делегація ознайомилась із досвідом роботи Карпатського біосферного заповідника як обєкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У доповідях автора цих рядків та голови села – гірського курорту Кваси В.Ю. Дімича розглянуто основні напрямки його діяльності, стан співпраці з територіальними громадами, перспективи будівництва Міжнародного навчально-дослідного центру букових пралісів та сталого розвитку Карпат, порушено цілий ряд питань із поглиблення українсько-німецької співпраці. А на зустрічі за круглим столом із учасниками семінару перший заступник голови Закарпатської обласної ради В.П.Закурений детально проінформував про роботу органів місцевого самоврядування та виконавчої влади про організацію виконання розробленого нами Доручення Президента України щодо збереження букових пралісів, сталого розвитку та благоустрою гірських населених пунктів, що розташовані в зоні української частини українсько-німецько-словацького обєкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини». Було особливо наголошено, що цей документ є доленосним для Закарпатського регіону, тому місцева влада зробить все необхідне щоб забезпечити виконання завдань поставлених Президентом України у повному обсязі. На це спрямовано також проект підготовленого плану заходів, який до 1 жовтня ц. р. має бути затверджений Кабінетом Міністрів України.

Великий інтерес в українських учасників семінару викликали повідомлення керівників німецьких національних парків «Ясмунд» Інгольфа Штодіана та «Гартц» Сабіни Моне, директора біосферного резервату «Шпревальд» Євгена Новака про досвід їхньої роботи із громадами, використання бренду природоохоронних територій для сталого розвитку прилеглих населених пунктів, розбудови на їх базі туристично-рекреаційної інфраструктури тощо. Директор середньоазіатських програм Союзу охорони природи і біорізноманіття Німеччини (NABU) Борис Тихомиров дуже емоційно поділився враженнями від побачених під час поїздки до масивів біосферного заповідника автомобільних доріг. Звертаючись до представників місцевої влади, він наголосив, що для розвитку цього регіону відновлення доріг є головною проблемою. Будуть тут нормальні дороги, то прийдуть сюди інвестиції та загалом розпочнеться нове життя у цьому краї. У звязку з цим, ним запропоновано приступити до підготовки проекту із запровадження розроблених у Німеччині новітніх технологій будівництва в Україні автомобільних доріг, гарантований термін експлуатації яких без ремонтів не менше як 50 років, а вартість будівельних робіт на 30 відсотків є меншою ніж по застарілих технологіях та із використанням традиційних для українських будівельників матеріалів.

Підсумував дискусію керівник німецької делегації Генріх Шмаудер, який є відповідальним у Федеральному міністерстві довкілля, охорони навколишнього природного середовища та безпеки ядерних реакторів Федеративної Республіки Німеччина за співпрацю із країнами Центральної та Східної Європи. Він насамперед підкреслив, що Німеччина вдячна Україні та особисто професору Федору Гамору за великі зусилля яких докладала українська сторона для включення старовікових букових лісів Німеччини до складу Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ця подія для Німеччини є надзвичайно важливою, тому якраз букові праліси та розвиток прилеглих територій в Україні є ключовою темою для майбутніх проектів, які міг би фінансувати німецький уряд.

Генріх Шмаудер та Борис Тихомиров виявили готовність допомогти, уже найближчим часом, у пошуках джерел фінансування для реалізації запропонованого нами проекту із збереження та сталого використання високогірних лук у буферній зоні букових пралісів Українських Карпат та для підготовки проектів із залучення релігійних громад до формування у цьому регіоні екологічної культури населення, підвищення спроможності українських установ природно-заповідного фонду та впровадження в Україні досвіду роботи німецьких природоохоронних інституцій тощо.

Гості відвідали Чорногірські праліси, ознайомились із українсько-швейцарським науково-дослідним стаціонаром із переформування монокультур смереки на природні за складом ліси, роботою демонстраційного форелевого господарства, Музею екології гір та історії природокористування Карпат, інформаційно-туристичних центрів «Високогіря Карпат» та «Центр Європи».

 

Федір Гамор,

доктор біологічних наук, професор, позаштатний

радник Міністра екології та природних ресурсів України