МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ ІЗ ЗБЕРЕЖЕННЯ БУКОВИХ ПРАЛІСІВ

 

Ліси із бука лісового (Fagus sylvatica) поширені на земній кулі виключно у Європі, і колись вкривали майже половину її території. Але зростання народонаселення, інтенсивне господарювання, зокрема розвиток промисловості та сільського господарства, призвели до масового вирубування букових лісів, що в свою чергу спровокувало загострення на континенті екологічної ситуації та сприяло глобальним кліматичним змінам.

Загалом, у результаті господарської діяльності, колись домінуючі на значних територіях старовірові букові ліси стали сьогодні великою рідкістю в Європі.

З врахуванням цих обставин, завдяки нашій українській ініціативі, найбільші залишки букових пралісів Карпат із словацькими їх осередками визнані ЮНЕСКО у 2007 році глобальною цінністю та занесені до переліку Всесвітньої спадщини. А наступне розширення у 2011 році цієї номінації за рахунок давніх букових лісів Німеччини започаткувало європейський процес збереження старовікових букових лісових екосистем.

В Україні, яка володіє найбільшими в Європі осередками букових пралісів та з ініціативи якої створено українсько-словацько-німецький об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини», приділяється значна увага їх вивченню та збереженню. Так, у 2009 році Кабінетом Міністрів України затверджено план заходів щодо збереження та розвитку української частини природного об’єкта «Букові праліси Карпат», а 2 квітня ц.р. Президент України Віктор Янукович видав спеціальне доручення про забезпечення сталого розвитку та благоустрою гірських населених пунктів, які розташовані у зоні цієї унікальної природної цінності.
На виконання зазначеного рішення Уряду України, з 2 по 9 червня ц.р., в історичному центрі Львова, (який до речі як і букові праліси Карпат входить до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО) адміністрація Карпатського біосферного заповідника спільно із Швейцарським федеральним інститутом лісових, снігових та ландшафтних досліджень (WSL) і Національним лісотехнічним університетом України провели міжнародну наукову конференцію «Букові праліси: модельні системи для менеджменту та збереження біорізноманіття, лісових ресурсів і екосистемних послуг». В роботі конференції взяло участь біля 170 науковців із 27 країн світу.

До учасників конференції з вітанням звернувся Міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков. Дослідників привітали також ректор Національного лісотехнічного університету України, академік НАН України Юрій Туниця та голова Міжнародного організаційного комітету із проведення конференції Бригітта Коммормот (Швейцарія).

На пленарному засіданні заслухано доповіді: «Всесвітня спадщина букових пралісів Карпат як символ екологічного єднання Європи» (проф. Федір Гамор, Україна), «Пралісові заповідники в Українських Карпатах: історія створення» (проф. Степан Стойка, Україна), «Європейські регіони букових лісів та потенціал для розширення транснаціональної номінації Всесвітньої спадщини» (проф. Ганс Кнапп, Німеччина), «Глобальна перспектива відновлення старовікових лісів та запровадження сталого лісівництва: вивчення через обмін досвідом» (проф. Вільям Кітон, США) та «Популяційна динаміка у сильно фрагментованих ландшафтах» (проф. Отсо Оваскайнен, Фінляндія).

На конференції також представлено та обговорено біля 120 секційних та стендових доповідей із проблем збереження біорізноманіття букових пралісів, аналізу їх структури та динаміки, запровадження сталого управління лісами та майбутнього європейських лісових екосистем. Найбільше доповідей презентували швейцарські, німецькі, італійські та українські науковці. Багато цікавого та нових підходів запропонували дослідники Японії, Канади, Ірану та скандинавських країн. Приємно вразив високий рівень професіоналізму та знання англійської мови українських молодих ораторів, зокрема з Ужгорода, Львова та Києва.

На організованих у рамках конференції семінарах та наукових екскурсіях до найбільшого у світі Угольсько-Широколужанського осередку букових пралісів, обговорено дослідницькі платформи, перспективні міжнародні та міждисциплінарні програми з вивчення букових пралісів, вивчено досвід роботи Карпатського біосферного заповідника з організації наукових досліджень та збереження об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО тощо.

Учасники конференції взяли участь в урочистому відкритті інформаційно-туристичного центру Карпатського біосферного заповідника «Букові праліси – Всесвітня спадщина ЮНЕСКО» у Малій Угольці.

Під мелодію гуцульської трембіти та оплески багаточисельних гостей, учасників урочистостей вітали та перерізали символічну стрічку новоствореного центру голова Тячівської районної ради Михайло Данилюк, заступник голови Тячівської районної державної адміністрації Федір Стан, голова оргкомітету конференції Бригітта Коммармот, представники Углянської територіальної громади та автор цих рядків.

До початку конференції випущено на англійській мові монографію про підсумки українсько-швейцарського проекту із статистичної інвентаризації Угольсько-Широколужанських пралісів та анотовані Матеріали доповідей учасників конференції.

Конференція засвідчила надзвичайно великий міжнародний інтерес до вивчення і збереження букових пралісів та досвіду роботи України у цій сфері.

 

Федір Гамор, радник Міністра екології та природних

ресурсів України, доктор біологічних наук, професор,

заслужений природоохоронець України.