Екологічна освіта

Екологічна освіта – одно з пріоритетних завдань Карпатського біосферного заповідника, для вирішення якого у 1997 р. створений окремий підрозділ – відділ пропаганди та екоосвіти. До еколого-освітньої роботи залучаються також працівники більшості структурних підрозділів установи – насамперед наукових лабораторій, Музею екології гір, природоохоронних науково-дослідних відділень, відділів служби державної охорони та рекреації. Не в останню чергу це зумовлено кластерною структурою заповідника і значною віддаленістю масивів один від одного та від центральної садиби. Екопросвітницьку роботу установа здійснює відповідно до річного Плану заходів з екологічної освітньо-виховної роботи та в рамках Положення про екологічну освітньо-виховну роботу установ природно-заповідного фонду.

Основними фокусними групами для впровадження екологічної освіти визначені учнівська молодь, дошкільнята, студенти, педагоги-природничники, місцеве населення та відвідувачі установи (туристи).

         Масові екологічні освітньо-виховні заходи в Карпатському біосферному заповіднику відбуваються на центральній садибі, а також на базі еколого-освітніх та інформаційно-туристичних центрів. Робота з учнівською молоддю і дошкільнятами проводиться також у школах та дитсадочках. Із загальноосвітніми школами в зоні діяльності заповідника заключені угоди про співпрацю у сфері екологічної освіти (понад 30). У підшефних школах створюються методичні куточки про природу та історію заповідника, об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини». Заходи зі студентством нерідко відбуваються в масивах і наукових лабораторіях. Щороку на базі заповідника проходять практику 400-700 студентів українських та закордонних вишів. При організації екоосвітньої роботи використовуються найрізноманітніші форми роботи – екологічні уроки, «зелені лінійки», екодесанти, учнівські конференції, еко-демонстрації, флеш-моби, конкурси, вікторини, тематичні екскурсії та інше.

Серед щорічних екологічних акцій Всесвітній день водно-болотних угідь, Міжнародний день лісів, “Збережемо первоцвіти!”, Всеукраїнський День довкілля, “Посади дерево”, Всесвітній день захисту навколишнього природного середовища, “Чиста Говерла”, Дні європейської спадщини, «День заповідника» (відзначення річниці заснування установи), акції з озеленення шкільного подвір’я, Дні відкритих дверей до природоохоронних та культурологічних свят (День Музеїв, Дні європейської спадщини, День туризму та ін.), «Годівничка», «Збережемо ялинку!» і «Різдвяна майстерня». Як правило, екологічні акції включають систему освітніх та ековиховних заходів.

У літній період на базі заповідника проходять екологічні табори. В окремі роки проводилися чотири зміни для школярів з регіонів України і навіть з-за кордону (Австрія, Росія). Найбільш плідним і довготривалим є досвід організації Всеукраїнського екологічного наметового табору-експедиції «Ойкос», який організовується з 1993 року спільно із Закарпатським обласним еколого-натуралістичним центром. З цим закладом позашкільної освіти також спільно проводиться фестиваль дитячої та юнацької екотворчості «Золотий нарцис». Він проходить у другій декаді травня на базі відділення «Долина нарцисів».

Карпатський біосферний заповідник здійснює видання власної періодики – Всеукраїнського екологічного науково-популярного журналу «Зелені Карпати» та регіональної екологічної газети «Вісник Карпатського біосферного заповідника». Екоосвітній відділ також готує і видає буклети, листівки, іншу друковану і сувенірну продукцію.

Значної уваги надається створенню тимчасових форм інформаційної інфраструктури – встановленню інформаційних стендів, аншлагів, білбордів, інформаційних табличок тощо. Тут особливе місце посідають екотуристичні маршрути заповідника, які використовуються для проведення тематичних екскурсій і на базі яких облаштовуються екологічні стежки.

Для здійснення еколого-освітньої діяльності У Карпатському біосферному заповіднику створена мережа інформаційних осередків – еколого-освітніх та інформаційно-туристичних центрів.

Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах функціонує як основний еколого-освітній центр Карпатського біосферного заповідника. Створений на початку 1990-х років, сьогодні він перетворився на історико-культурний осередок і відому туристичну атракцію Закарпаття. Музейна експозиція складається з двох відділів  “Природа Карпат” та “Природокористування в Українських Карпатах” та займає площу близько 1200 м2.

На базі музею проводяться різноманітні заходи з учнівською молоддю, туристами, місцевим населенням. Конференц-зал на 28 місць, обладнаний відео- та оргтехнікою, сприяє організації міні-конференцій, семінарів, тренінгів, громадських зустрічей тощо.

Еколого-освітній центр «Центр Європи» функціонує з червня 2010 р. До основних завдань, поставлених перед ним, належать: прийом туристів та проведення екскурсій в центрі; виконання функцій туристично-інформаційного центру європейського зразка; здійснення активної еколого-освітньої діяльності (організація і проведення екологічних акцій і просвітницьких заходів як на базі центру, так і на базі загальноосвітніх та дошкільних закладів).

Інформаційне поле «Центру Європи» складається з чотирьох блоків – Природно-заповідний фонд України (більша частина присвячена Карпатському біосферному заповіднику), Закарпатська Гуцульщина, Закарпаття та Україна в Європейській спільноті. Також висвітлюється інформація про встановлення пам’ятного кам’яного знаку, що позначає географічний центр Європи. Художнє оформлення центру витримано в гуцульському стилі: дерев’яні вироби, вишивки та скляні вітражі. Експонатура доволі різноманітна: поруч із інформаційними модулями представлені колекції гуцульського посуду, вишивки, різьблених виробів та міні-діорама «Світ тварин Закарпаття». Додаткові засоби – відеотехніка, столи для проведення занять, майстер-класів тощо. Проте, найвагомішою екоосвітньою подією для «Центру Європи» виступає щорічна акція «Дні європейської спадщини».

Еколого-освітній центр «Музей нарцису» знаходиться на вході в масив «Долина нарцисів», його діяльність суттєвою мірою приурочена до періоду цвітіння Долини нарцисів. Експозиційна площа складає близько 112 м2. До послуг відвідувачів облаштований відеозал на 50 місць. Художнє оформлення доволі просте, витримане у лаконічному стилі. Основним видом експонатури виступають інформаційні стенди і вітрини. Масштабне фото-панно з видом Долини нарцисів у пік цвітіння приваблює відвідувачів і стає об’єктом для фотографування на згадку. Тематичним полем еколого-освітнього центра є біорізноманіття, історія досліджень та охорона Долини нарцисів; біологія та екологія виду нарцису вузьколистого.

Освітня діяльність еколого-освітнього центра «Музей нарцису» є вкрай важливою, адже це єдина екопросвітницька структура в межах Хустського району, яка працює над формуванням іміджу Карпатського біосферного заповідника.

Інформаційно-туристичні центри Карпатського біосферного заповідника зорієнтовані на прийом відвідувачів і значно меншою мірою – на активну еколого-освітньої роботу.

 Інформаційно-туристичний центр «Високогір’я Карпат» розташований біля підніжжя г. Говерли (ур. Пере­мичка). Площа приміщення інформаційно-туристичного центра, що зайнята експозицією, складає 146 м2. Основним видом експонатури виступають інформаційні стенди в оригінальному художньому обрамленні з природних матеріалів. Тематичне спрямування продиктовано місцем розташування центра і фокусується на природних і культурних цінностях найвисокогірнішої частини України – Чорногірського хребта Карпат та етнографічного регіону Гуцульщини. Центр функціонує з 2011 р. На його базі створений рекреаційний притулок на 29 місць. Біля будівлі є місце для наметів, водогін, туалети та сміттєзбірники. Це створило сприятливі умови для розміщення пішохідних мандрівників, а також для проведення екологічних таборів.

Інформаційно-туристичні центри «Карпатська форель» (експозиційна площа близько. 110 м2) та «Кевелів» (58,2 м2) – найменші інформаційні осередки Карпатського біосферного заповідника. ІТЦ «Кевелів» неодноразово приймав важливі делегації, у т.ч. місію Банку реконструкції та розвитку Німеччини. Цьому сприяє також наявність конференційної кімнати на 30 місць, обладнаної медіа-проектором та відеотехнікою. Єдиний експозиційний зал складається з двох інформаційних рівнів висвітлює природні багатства найвищих хребтів Українських Карпат – Чорногори і Свидівця. При цьому інформація подана переважно художніми засобами – панно та художніми стендами. Центр відкритий у 2011 р.

 

Інформаційно-туристичний центр «Карпатська форель» розташований на території демонстраційного форелевого господарства (Трибушанське природоохоронне науково-дослідне відділення), функціонує з січня 2012 р. Його тематичне спрямування полягає у висвітленні багатства іхтіофауни Українських Карпат та проблемах охорони водних ресурсів краю. Основним видом експонатури виступають інформаційні стенди. Художнє оформлення лаконічне, але витримане в гуцульському стилі і виконане з використанням виключно природних матеріалів. Відвідується переважно у комплексі з екскурсією на демонстраційне форелеве господарство. Вартість відвідування входить до плати за вхідний квиток до форелевого господарства. «Карпатська форель» знаходиться дуже близько від географічного центра Європи.

Інформаційно-туристичний центр «Букові праліси Карпат – об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО». Експозиція сформована на площі 65 м2. Тематичне спрямування – букові праліси: збереження, цінності, біорізноманіття та ін. Художнє оформлення вирізняється стилем, притаманним карпатським етносам, які проживають в долині р. Тиса. Використані природні матеріали, в ніші з дерев’яним обрамленням органічно вписані фотопанорами заліснених хребтів Красної. Основний вид експонатури – стенди, фотопанно. Особливо цікавим в художньому відношенні є відеозал, оформлення якого створює ілюзію перебування в гущавині букового пралісу. Такого ефекту досягнуто завдяки специфічному оформленню – стіни і стеля в суцільну вкриті широкоформатними банерами із зображенням різних типів букового пралісу Угольсько-Широколужанського масиву заповідника.

План заходів з екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного заповідника на 2021 рік

Інформація з екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного заповідника за 2020 рік

План заходів з екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного заповідника на 2020 рік

Інформація з екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного заповідника за 2019 рік

План заходів з екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного заповідника на 2019 рік

Інформація з екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного заповідника за 2018 рік

План заходів з екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного заповідника на 2018 рік

Інформація з екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного заповідника за 2017 рік

План заходів з екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного заповідника на 2017 рік

Інформація з екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного заповідника за 2016 рік

План заходів з екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного заповідника на 2016 рік

Інформація з екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного заповідника за 2015 рік