Екологічна освіта Екологічна освіта – одно з пріоритетних завдань Карпатського біосферного заповідника, для вирішення якого у 1997 р. створений окремий підрозділ – відділ пропаганди та екоосвіти. До еколого-освітньої роботи залучаються також працівники більшості структурних підрозділів установи – насамперед наукових лабораторій, Музею екології гір, природоохоронних науково-дослідних відділень, відділів служби державної охорони та рекреації. Не в останню чергу це зумовлено кластерною структурою заповідника і значною віддаленістю масивів один від одного та від центральної садиби. Екопросвітницьку роботу установа здійснює відповідно до річного Плану заходів з екологічної освітньо-виховної роботи та в рамках Положення про екологічну освітньо-виховну роботу установ природно-заповідного фонду. Основними фокусними групами для впровадження екологічної освіти визначені учнівська молодь, дошкільнята, студенти, педагоги-природничники, місцеве населення та відвідувачі установи (туристи). Масові екологічні освітньо-виховні заходи в Карпатському біосферному заповіднику відбуваються на центральній садибі, а також на базі еколого-освітніх та інформаційно-туристичних центрів. Робота з учнівською молоддю і дошкільнятами проводиться також у школах та дитсадочках. Із загальноосвітніми школами в зоні діяльності заповідника заключені угоди про співпрацю у сфері екологічної освіти (понад 30). У підшефних школах створюються методичні куточки про природу та історію заповідника, об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини». Заходи зі студентством нерідко відбуваються в масивах і наукових лабораторіях. Щороку на базі заповідника проходять практику 400-700 студентів українських та закордонних вишів. При організації екоосвітньої роботи використовуються найрізноманітніші форми роботи – екологічні уроки, «зелені лінійки», екодесанти, учнівські конференції, еко-демонстрації, флеш-моби, конкурси, вікторини, тематичні екскурсії та інше.
У літній період на базі заповідника проходять екологічні табори. В окремі роки проводилися чотири зміни для школярів з регіонів України і навіть з-за кордону (Австрія, Росія). Найбільш плідним і довготривалим є досвід організації Всеукраїнського екологічного наметового табору-експедиції «Ойкос», який організовується з 1993 року спільно із Закарпатським обласним еколого-натуралістичним центром. З цим закладом позашкільної освіти також спільно проводиться фестиваль дитячої та юнацької екотворчості «Золотий нарцис». Він проходить у другій декаді травня на базі відділення «Долина нарцисів». Карпатський біосферний заповідник здійснює видання власної періодики – Всеукраїнського екологічного науково-популярного журналу «Зелені Карпати» та регіональної екологічної газети «Вісник Карпатського біосферного заповідника». Екоосвітній відділ також готує і видає буклети, листівки, іншу друковану і сувенірну продукцію. Значної уваги надається створенню тимчасових форм інформаційної інфраструктури – встановленню інформаційних стендів, аншлагів, білбордів, інформаційних табличок тощо. Тут особливе місце посідають екотуристичні маршрути заповідника, які використовуються для проведення тематичних екскурсій і на базі яких облаштовуються екологічні стежки. Для здійснення еколого-освітньої діяльності У Карпатському біосферному заповіднику створена мережа інформаційних осередків – еколого-освітніх та інформаційно-туристичних центрів.
На базі музею проводяться різноманітні заходи з учнівською молоддю, туристами, місцевим населенням. Конференц-зал на 28 місць, обладнаний відео- та оргтехнікою, сприяє організації міні-конференцій, семінарів, тренінгів, громадських зустрічей тощо.
Інформаційне поле «Центру Європи» складається з чотирьох блоків – Природно-заповідний фонд України (більша частина присвячена Карпатському біосферному заповіднику), Закарпатська Гуцульщина, Закарпаття та Україна в Європейській спільноті. Також висвітлюється інформація про встановлення пам’ятного кам’яного знаку, що позначає географічний центр Європи. Художнє оформлення центру витримано в гуцульському стилі: дерев’яні вироби, вишивки та скляні вітражі. Експонатура доволі різноманітна: поруч із інформаційними модулями представлені колекції гуцульського посуду, вишивки, різьблених виробів та міні-діорама «Світ тварин Закарпаття». Додаткові засоби – відеотехніка, столи для проведення занять, майстер-класів тощо. Проте, найвагомішою екоосвітньою подією для «Центру Європи» виступає щорічна акція «Дні європейської спадщини».
Освітня діяльність еколого-освітнього центра «Музей нарцису» є вкрай важливою, адже це єдина екопросвітницька структура в межах Хустського району, яка працює над формуванням іміджу Карпатського біосферного заповідника. Інформаційно-туристичні центри Карпатського біосферного заповідника зорієнтовані на прийом відвідувачів і значно меншою мірою – на активну еколого-освітньої роботу.
Інформаційно-туристичні центри «Карпатська форель» (експозиційна площа близько. 110 м2) та «Кевелів» (58,2 м2) – найменші інформаційні осередки Карпатського біосферного заповідника. ІТЦ «Кевелів» неодноразово приймав важливі делегації, у т.ч. місію Банку реконструкції та розвитку Німеччини. Цьому сприяє також наявність конференційної кімнати на 30 місць, обладнаної медіа-проектором та відеотехнікою. Єдиний експозиційний зал складається з двох інформаційних рівнів висвітлює природні багатства найвищих хребтів Українських Карпат – Чорногори і Свидівця. При цьому інформація подана переважно художніми засобами – панно та художніми стендами. Центр відкритий у 2011 р.
Інформаційно-туристичний центр «Карпатська форель» розташований на території демонстраційного форелевого господарства (Трибушанське природоохоронне науково-дослідне відділення), функціонує з січня 2012 р. Його тематичне спрямування полягає у висвітленні багатства іхтіофауни Українських Карпат та проблемах охорони водних ресурсів краю. Основним видом експонатури виступають інформаційні стенди. Художнє оформлення лаконічне, але витримане в гуцульському стилі і виконане з використанням виключно природних матеріалів. Відвідується переважно у комплексі з екскурсією на демонстраційне форелеве господарство. Вартість відвідування входить до плати за вхідний квиток до форелевого господарства. «Карпатська форель» знаходиться дуже близько від географічного центра Європи.
План заходів з
екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного
заповідника на 2021 рік
План заходів з
екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного
заповідника на 2020 рік
План заходів з
екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного
заповідника на 2019 рік
План заходів з
екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного
заповідника на 2018 рік
План заходів з
екологічної освітньо-виховної роботи Карпатського біосферного
заповідника на 2017 рік |